top of page

Przedstawiona trasa nie wskazuje jak najlepiej pojechać.

Jest to trasa którą przemierzyliśmy my i przebiega ona w taki sposób z różnych względów. 

Nawigacja z mapy

Pierwszy etap podróży przebiega drogą krajową 19 przez Lublin, Rzeszów.

Granica Słowacka w Barwinku, następnie kierunek na Preszów i dalej na Koszyce.

Po przekroczeniu granicy Węgierskiej kierujemy się na Miszkolc 

Przejazd przez Węgry:

Z Miszkolc jadąc drogą nr 3 kierunek Budapeszt, za miejscowością Mezokovesd pilnujemy zjazdu na drogę nr 33 kierunek Debreczyn.

Wkrótce jednak gdy przetniemy autostradę skręcamy w prawo w drogę nr 31 która wiedzie do Budapesztu, dojeżdżamy jednak tylko do Jaszbereny, by zmienić kierunek na Kecskemet drogami nr 311 i 441 i dalej drogą nr 52 na Dunafoldvar.

Stąd kierujemy się na Mohacz, za którym już granica Chorwacka. 

Przejazd przez Chorwację dość krótki, nie wymaga przejazdu przez żadne miasta. Z miejscowości Beli Manastir trzymając się drogi D7 dojeżdżamy do granicy z Bośnią.

Droga do Sarajeva przebiega przez Doboj i Zenicę. Tuż za Zenicą rozpoczyna się autostrada A1, około 50 km odcinek, płatny na zjeździe pod Sarajevem (5 EUR)

Odcinek drogi Sarajevo - Hum, do granicy z Czarnogórą, to droga M18.

Bardzo atrakcyjna widokowo droga przez góry, choć niekiedy pozbawiona nawierzchni.

 

przejeżdżając drewniany most na Tarze stanowiący granicę Bośniacko - Czarnogórską mamy zapowiedź niezwykle ciekawej trasy przez wysokie góry i głębokie wąwozy. 

Pierwszy etap to droga przez kanion Pivy, ale jeśli nie chcemy przegapić zjazdu, a właściwie stromego podjazdu wiodącego w góry Durmitor, należy zwracać uwagę na znaki jeszcze przed miejscowością Pluzine. 

Drugi etap ma charakter wysokogórski. Jak tylko zdołamy się "wdrapać" po licznych serpentynach ponad kanion, od miejscowości Trsa dalsza droga biegnie dolinami i przełęczami pośród szczytów Durmitoru. Szosa jest dobrze utrzymana ale wąska, jednopasmowa. 

Z Żabljaka kierujemy się na Durdevica Tara, po czym kanionem Tary do Mojkovac. Nawigacja po drogach Czarnogóry jest łatwa a oznakowanie wyraźne i czytelne. 

 

W Mojkovac kierujemy się na Podgoricę, zmieniamy kierunek na południowy i w okolicach Kolasin przejeżdzamy do kolejnego wąwozu.

Odtąd kanionem Moraca podążamy aż do Podgoricy.

Stolicę Czarnogóry omijamy i jedziemy prosto na granicę albańską, kierując się na Shkoder a następnie na Tiranę. W poblizu Tirany zwracamy uwagę na pojawiające się znaki kierujące do Durres

 

Trasa z Durres do Vlore to droga szybkiego ruchu, albańska autostrada SH4

We Vlore kończy się autostrada SH4 dalsza droga wiedzie wzdłuż wybrzeża do Sarandy i Ksamil. Droga jest w dobrym stanie, wiedzie linią brzegową na dużej wysokości, by dostać się do jednej z plaż, trzeba zjeżdżać kilku-kilometrowymi serpentynami. Z Sarandy do Ksamil droga jest szersza i bez wielu zakrętów, a przez to ruch jest tu szybszy. 

W Butrint przeprawa promowa, opłata 5 EUR. Dalsza droga jest bez nawierzchni aż do Mursi, gdzie znów powraca jako taki asfalt i pozostaje aż do granicy. 

Po stronie greckiej drogi są lepsze.

W drodze do Sivota-Vola trzeba przejechać zatłoczone miasto-port Igumenitsa. Odpływają stąd promy pasażerskie w wielu kierunkach.

 

Powrót z Sivoty do Sarandy tą samą trasą.

 

Oddalając się od wybrzeża albańskiego, w drodze do miasta tysiąca schodów Gjirokastry, warto zjechać nieco z trasy i odwiedzić miejsce zwane Blue Eye (Syri i Kalter).

dojazd jest dobrze oznaczony nie sposób go przeoczyć jadąc główną drogą SH99. Trasa ta biegnie przez góry i jest dosyć kręta, zmienia się to wraz z dotarciem do SH4, drogi położonej w rozległej dolinie rzeki, która prowadzi do Gjirokastry.

Z Gjirokastry drogą SH4 można szybko dotrzeć aż do Durres, szosa ciągnie się doliną rzeki Lumi Vjosa aż pod Fier, dlatego trzymamy się stale drogi SH4 kierując się na Durres

 

Z Durres równie szybko docieramy do Szkoder. W północnej części Albanii sieć dróg szybkiego ruchu jest lepiej rozwinięta w stosunku do południa kraju. 

Ze Szkodry jedziemy w kierunku Bar w Montenegro, następnie wzdłuż wybrzeża do Kotoru

Z Kotoru kierujemy się do Chorwacji, objeżdżając całą zatokę kotorską. Jest możliwość skorzystania z przeprawy promowej skracającej znacznie drogę jeśli komuś na tym zależy.

W Chorwacji wjeżdźamy na Jadranską Magistralę ciągnącą się wzdłuż całego wybrzeża tego kraju, jest to bardzo popularna trasa turystyczna, przez co często bywa zatłoczona, szczególnie w okolicy Dubrovnika. Do przejechania jest krótki odcinek terytorium BiH z miastem Neum. Pobieżna kontrola dokumentów na posterunkach granicznych, przebiega płynnie.

Z Gradac poruszamy się wgłąb lądu, kierujemy się na Medjugorie, dojazd do tej miejscowości jest wyjątkowo dobrze oznaczony,

a dalsza droga na Mostar jest równie czytelna.

Do Mostar można się dostać prościej i szybciej korzystając z drogi biegnącej doliną rzeki Neretwa. Należy wtedy jechać przez Opuzen i Metkovic. Niemniej wybierając drogę przez góry można równie łatwo choć wolniej dotrzeć przez Medjugorie.

Trasa Mostar - Gradiska przez Jajce i Bania Luka, zwyczajna droga przez góry.

Gradiska - Pecz. 

Pecz - Sturovo.

Pod Budapesztem wjeżdżamy na ring omijając węgierską stolicę, docieramy na Słowację w Sturovie 

Sturovo - Rabka Zdrój

Droga przez Słowację

Rabka Zdrój - Białystok

bottom of page